Съдържание:
Закон за Административните Нарушения и Наказания
глава първа
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
чл. 1. (изм. - ДВ-59 от 21.07.1992) Този закон определя общите правила за административните нарушения и наказания, реда за установяване на административните нарушения, за налагане и изпълнение на административните наказания и осигурява необходимите гаранции за защита правата и законните интереси на гражданите и организациите.
чл. 2. (1) Деянията, които съставляват административни нарушения, и съответните за тях наказания, се определят със закон или указ.
(2) Когато нарушението на закон или указ е обявено общо за наказуемо с определено по вид и размер административно наказание, Министерският съвет и членовете на правителството, ако са овластени със съответния закон или указ, могат да определят съставите на конкретните нарушения.
(3) (изм. - ДВ-59 от 21.07.1992) Общинските съвети при издаване на наредби определят съставите на административните нарушения и съответствуващите на тях наказания, предвидени в Закона за местното самоуправление и местната администрация.
чл. 3. (1) За всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му.
(2) Ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, прилага се онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя.
чл. 4. (изм. - ДВ-59 от 21.07.1992) Този закон и другите закони и укази, в които са предвидени административни наказания, се прилагат за всички административни нарушения, извършени на територията на Република България, на български кораб или самолет и по отношение на български граждани, извършили административни нарушения в чужбина, наказуеми по българските закони, ако засягат интересите на нашата държава.
чл. 5. (изм. - ДВ-59 от 21.07.1992) Въпросът за отговорността на чужденци, които се ползуват с имунитет по отношение на административнонаказателната юрисдикция на Република България, се решава съобразно приетите от нея норми на международното право.
глава втора
АДМИНИСТРАТИВНИ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ
раздел I
Административни нарушения
чл. 6. (изм. - ДВ-59 от 21.07.1992) Административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на социалистическото държавно управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.
чл. 7. (1) Деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.
(2) Непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи.
чл. 8. Не са административни нарушения деянията, които са извършени при неизбежна отбрана или крайна необходимост.
чл. 9. (1) Приготовлението към административното нарушение не се наказва.
(2) (изм.- ДВ-101 от 27.12.1983) Не се наказва и опитът към административно нарушение освен в случаите на:
а) митнически и валутни нарушения, ако това е предвидено в съответния закон или указ;
б) чл. 218а, ал. 5 и 218б, ал. 1 от Наказателния кодекс;
в) чл. 41, ал. 1 от Закона за опазване на селскостопанското имущество.
чл. 10. (доп. - ДВ-85 от 24.07.1998) При административните нарушения подбудителите, помагачите и укривателите както и допустителите се наказват само в случаите, предвидени в съответния закон или указ.
чл. 11. По въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото в този закон не се предвижда друго.
раздел II
Административни наказания